Jump directly to the page contents

Duration
1 July 2022 to 15 January 2023

Exhibition Space
around 410 m², Ground floor, Pei Building

Size of Exhibition
around 210 objects, 27 media stations, 13 inclusive stations
(List of exhibits)

President
Raphael Gross

Director of Exhibitions
Ulrike Kretzschmar

Head of Project
Dorlis Blume

Curator
Dieter Gosewinkel

Research associates
Marie Czarnikow, Paulina Szoltysik

Project assistant
David Pfeffer

Expert advisory board
Andreas Fahrmeir, Claudia Kraft, Sarah Mazouz, Pierre Monnet, Joachim von Puttkamer, Katarzyna Stokłosa, Dariusz Stola, Claire Zalc

Scientific Advisor
Werner Konitzer

Visual consultant
Mason Leaver-Yap

Exhibition architecture
Ingrid Jebram, Kira Soltani Schirazi

Registrar
Nicole Schmidt

Trainees
Maximilian Auth, Lisa Sophie Gebhard

Student assistants
Dalila Daut, Philine Pahnke, Pauline Pieper, Johanna Riedel, Jelle Spieker

Interns
Carl Brockmeier Cenerelli, Antonia Wind

Education and communication
Brigitte Vogel-Janotta (Head of Department), Verena Günther, Felix Hampel, Dominique Hipp, Crawford Matthews, Maciej Peplinski, Juliane Phieler, Sarah Sporys, Wenke Wegner (Guides)

Ines Baginski, Andrea Schenk (Booking service)

Inclusion and accessibility
Allgemeiner Blinden- und Sehbehindertenverein Berlin gegr. 1874 e.V.
Deutsches Zentrum für barrierefreies Lesen (dzb lesen), Leipzig
Fabian Müller, Prüfzentrum Leichte Sprache Schwaben, Donauwörth
Charlotte Röttger, München
Sign Support, Berlin
Tactile Studio, Berlin
Michael Wahl, Überwachungsstelle des Bundes für Barrierefreiheit von Informationstechnik, Berlin
Anja Winter, Schulung und Beratung für barrierefreie Ausstellungen, Berlin
yomma GmbH, Berlin

Editing
Dorit Aurich, Rhodes Barrett, Stephen Locke, Berlin

Translations
Rhodes Barrett, John Berwick, Ewa Czerwiakowski, Stephen Locke, Valentine Meunier

Exhibition graphics
BOK + Gärtner GmbH, Berlin/Münster

Graphics production
Digidax, Potsdam

Media design and media technology
Sebastian Rau, Rolf Schmidt, Berlin

Media installation
Eidotech GmbH, Berlin

Picture archive
Anne-Dorte Krause, Claudia Küchler

Photography
Sebastian Ahlers, Indra Desnica

Conservation
Martina Homolka (Head of Department), Michaela Brand, Kay Draber, Elke Enzmann, Julia Garve, Juliane Girndt, Ulrike Hügle, Barbara Korbel, Mathias Lang, Antje Liebers, Matthes Nützmann, Hannah Pesch, Theresa Schlagheck, Claartje van Haaften, Judith Zimmer

Framing
Sabina Fernández-Weiß

Exhibition construction and workshops
Nicholas Kaloplastos (Head of Department), Jens Albert, Sven Brosig, Christin Elle, Anette Forkert, Susanne Hennig, Torsten Ketteniß, Kai-Evert Kriege, Katrin Kunze, Holger Lehmann, Jörg Petzold, Ralf Schulze, Thomas Strehl, Stefan Thimm, Gunnar Wilhelm

Painters
Malermeister Antosch, Berlin

Carpenters
Max Leppinius GmbH Messebauten, Berlin

Object installation
Abrell & van den Berg – Ausstellungsservice GbR, Berlin

Collections
Fritz Backhaus (Director of Department), Wolfgang Cortjaens, Julia Franke, Thomas Jander, Carola Jüllig, Matthias Miller, Brigitte Reineke, Andrea von Hegel, Thomas Weißbrich, Sabine Witt

Communications
Stephan Adam (Director of Department), Ina Frodermann, Laura Groschopp, Desirée Hennecke, Jenny Jakubik, Henning Koch, Daniela Lange, Ilka Linz, Jana Nawrot, Berit Pohns, Nicola Schnell, Peter Schützhold, Oliver Schweinoch, Sonja Trautmann, Fee Wüstenberg

Scientific programme
Nike Thurn

Film series
Mathias Barkhausen, Jörg Frieß, Frederik Lang

Audio guide and Audio stations
Nikita Hock, Janina Wurbs (Authors)
John Berwick, Cécile Coiffard, Anna Dramski, Jaron Löwenberg, Marion Musiol, Dulcie Smart, Emmanuel Teillet (Speaker)
K13, Kinomischung und Tonstudio, Berlin
soundgarden audioguidance GmbH, München

IT
Gerhard Schmitt (Head of Department), Björn Eichberg, Jan Dirk Kluge, Uwe Naujack, Magnus Wagner, Sven Bienge

Controlling
Lina Lassak, Ramona Selchow

Exhibition poster
Studio Santiago da Silva, Berlin